University-Wide IT Governance Framework Appointees

Executive IT Council

Appointee Name Appointment Type Term Length
Permanent Voting Members (Decision-Making)
Michael K. Young University President and Chief Executive Officer Permanent
Dr. Carol Fierke University Provost and Executive Vice President, Chief Academic Officer Permanent
Permanent Attending Members
M. Dee Childs VP for IT and CIO Permanent
Dr. Jerry Strawser Executive VP for Finance & Administration and Chief Financial Officer Permanent
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Joseph Pettibon II VP for Enrollment and Academic Services Permanent

Strategic IT Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
M. Dee Childs
(Chairperson)
VP for IT and CIO Permanent
Leonard Rivera
(Parliamentarian)
Student Government Association Representative 2 Years
Joseph Pettibon II VP for Enrollment and Academic Services Permanent
Dr. David Carlson Council of Deans Representative 2 Years
Robert Hetland Faculty Senate Representative 2 Years
Dr. Leonard Bright Faculty Member 2 Years
Dr. Yalchin Efendiev Faculty Member 3 Years
Dr. Darren Depoy Council of Principal Investigators Representative 2 Years
Purna Chandra Doddapaneni Graduate and Professional Student Council Representative 2 Years
Jeffery Burton Campus Leader - HSC 3 Years
Dr. Jorge Vanegas Campus Leader 2 years
Dr. Mark Barteau Campus Leader 2 Years
Casey Ricketts Staff Council Representative 2 years
Bill Chollett IT Leader Representative 2 years
Dr. Wesley Highfield TAMU Galveston Representative 2 years
Dr. Othmane Bouhali TAMU Qatar Representative 2 years
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Cheryl Cato Chairperson - Architecture & Infrastructure Committee N/A
Dr. Juan Garza Chairperson - Enterprise Applications Committee N/A
Karen Hrncir Chairperson - Information Risk, Policy & Security Committee N/A
Dr. Susan Bloomfield Chairperson - Research & Innovative Technologies Committee N/A
Dr. Catharina Laporte Chairperson - Teaching & Transformational Learning Technologies Committee N/A
Dr. Pete Marchbanks Division of IT - Executive Director & Deputy Chief Information Officer Permanent
Mark Herzog Office of Budget and Planning - Associate Vice President Representative Permanent

Teaching & Transformational Learning Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
Dr. Catharina Laporte
(Chairperson)
Faculty Member 2 Years
Dr. Beverly Irby Faculty Senate Representative 2 Years
Dr. Heather Wilkinson Associate Dean of Faculties for Faculty Development Permanent
Dr. Kim Dooley Associate Dean 2 Years
Dr. Christian Brannstrom Associate Dean 2 Years
Dr. Tracy Hammond Faculty Member 1 Year
Kris Wuensche Faculty Member 2 Years
Dr. Trina Davis Faculty Member 2 Years
Dr. Tim Jacobs Faculty Member 3 Years
Dr. Craig Coates Faculty Member 2 Years
Ethan Albert Martinez Undergraduate Student 2 Years
Dylan Murray Graduate Student 2 Years
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Dr. Ann Kenimer Assistant Provost for Undergraduate Studies Representative 2 Years
Dr. Karen Butler-Purry Acting Associate Provost for Graduate and Professional Studies Representative 2 Years
Regina Greenwood Instructional Media Services Representative 2 Years
Dr. Jim Snell Instructional Technology Services Representative 2 Years
Jalal Moussoui IT Professional 2 Years

Research & Innovative Technologies Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
Dr. Susan Bloomfield
(Chairperson)
Associate Dean 2 Years
Aaron Brender
(Parliamentarian)
VP for Research IT Representative 2 Years
Dr. Ramalingam Saravanan Council of Principal Investigators Representative 2 Years
Paula Sullenger University Research Council Representative 2 Years
Dr. Honggao Liu High Performance Computing Representative 2 Years
Sean Michaelson Division of IT Representative 2 Years
Dr. Narasimha Annapareddy Executive Advisory Council on Core Facilities Representative 2 Years
Dr. Michael Bishop Center and Institute Directors Council Representative 2 Years
Jennifer Griffith Faculty Researcher 2 Years
Dr. Pierce Cantrell Faculty Researcher 2 Years
Dr. Hye-Chung Kum Faculty Researcher 2 Years
Dr. Michael Hall Faculty Researcher 1 Year 
Dr. Chris Seabury Faculty Researcher 2 Years
Cheryl Cato Division of IT - Chief Technology Officer Permanent
Ex-Officio Members (Non-Voting)
M. Dee Childs VP for IT & CIO Permanent

Enterprise Applications Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
Dr. Juan Garza
(Chairperson)
Asst Vice President of Academic IT Services Permanent
Rick Young
(Parliamentarian)
IT Professional Representative 2 Years
Michael Bolton IT Professional Representative 2 Years
Cheryl Cato Division of IT - Chief Technology Officer Permanent
Verna Fritsche Division of Finance and Administration Rep 2 Years
Jon Griffey Division of IT Representative 2 Years
Delisa Falks Academic Services Representative 2 Years
Venesa Heidick Academic Services Representative 3 Years
David Sweeney Division of Student Affairs Representative 2 Years
Debjyoti Banerjee Faculty Senate Representative 2 Years
Dr. Melanie Moser Faculty Member 2 Years
Dr. ’Jon Jasperson Faculty Member 2 Years
Joseph Towers Student Government Association Representative 2 Years
Purna Chandra Doddapaneni Graduate and Professional Student Council Representative 2 Years
William Dell Undergraduate or Graduate Student 2 Years
Dean C. Poppell Division of Research Representative 2 Years
Laura Dohnalik Human Resources Representative
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Dr. Susan Bloomfield Chairperson - Research & Innovative Technologies Committee N/A
Dr. Catharina Laporte Chairperson - Teaching & Transformational Learning Technologies Committee N/A
Dr. James Snell Director - Instructional Technology Services Permanent
Ramesh Kannappan Director - Enterprise Information Systems Permanent

Information Risk, Policy & Security Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
Karen Hrncir
(Chairperson)
Academic IT Services Representative 2 Years
Dr. Paul Wellman
(Parliamentarian)
IT Professional Representative 3 Years
Dr. Michael Sardaryzadeh Texas A&M University - Chief Information Security Officer Permanent
Anthony Schneider Division of Student Affairs IT Representative 2 Years
Michael Phillips Division of IT Representative 2 Years
Aaron Brender Division of Research Representative 2 Years
Dale Cook Division of Finance and Administration IT Representative 2 Years
Jason Whisenant IT Professional Representative 1 Year
Ed Pierson IT Professional Representative 2 Years
Tony Quigg IT Professional Representative 2 Years
Dr. Bruce Herbert Faculty Member 2 Years
Dr. Tracy Rutherford Faculty Member 2 Years
Dr. Paul Brandt Faculty Member 2 Years
Dr. Jane Bolin Texas A&M Health Science Center Representative 2 Years
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Joe Mancha Texas A&M University Risk and Compliance Representative 2 Years
Melia Jones System Office of General Council Representative 2 Years
Michael Russo Division of IT - Security, Risk Management, and Compliance Representative 2 years
Kevin McGinnis Texas A&M University Chief Risk and Compliance Officer Permanent
Cheryl Cato Chairperson - Architecture & Infrastructure Committee N/A
Adam Mikeal Chairperson - Enterprise Applications Committee N/A

Architecture & Infrastructure Committee

Appointee Name Appointment Type Term Length
Cheryl Cato
(Chairperson)
Division of IT - Chief Technology Officer Permanent
Richard King
(Parliamentarian)
IT Professional Representative 1 Year
Susan Neitsch Division of IT Representative 2 Years
David Kratz Academic Services IT Representative 2 Years
Alan Kurk IT Professional Representative 2 Years
Chad Ballenger IT Professional Representative 2 Years
Elizabeth Schwartz IT Professional Representative 2 Years
Erick Beck IT Professional Representative 3 Years
Andy Bland Division of Finance & Administration IT Representative 2 Years
Dr. Donald "Rick" McMullen Division of Research Representative 2 Years
Justin Ellison Student Affairs IT Representative 2 Years
Dr. Prasad Enjeti Faculty Member 2 Years
Ex-Officio Members (Non-Voting)
Adam Mikeal Chairperson - Enterprise Applications Committee N/A
Rudy Supak Division of IT - Associate Director for Networking Permanent
Zac Sanders Division of IT - Chief Systems Engineer 2 Years

Strategic Liaisons

Appointee Name Appointment Type
Erick Beck Division of Marketing and Communication IT
Kyle Page Division of Enrollment and Academic Services
Andy Bland Division of Finance and Operations IT
Tammy Leimer Texas A&M Veterinary Medical Diagnostic Laboratory
Jim Rosser International Ocean Discovery Program